Godzinowy wymiar zajęć i realizacja podstawy programowej w punktach przedszkolnych
Jakie są minimalne wymagania dotyczące realizacji podstawy programowej i minimalny, dzienny wymiar zajęć w niepublicznych innych formach wychowania przedszkolnego — punktach przedszkolnych? Czy organ prowadzący ma w ich przypadku swobodę w ustalaniu wymiaru realizacji podstawy programowej? Wyjaśnia mecenas Beata Patoleta.
– NASZE SZKOLENIA –
– – – – – – – – – – – – – – –
Zatrudnianie nauczycieli i nauczycieli specjalistów 2024/2025 – etaty, umowy, kwalifikacje, wypowiedzenia i sankcje
Termin: 19 września 2024 g. 16.00
Zapisy: Zatrudnianie nauczycieli i specjalistów 2024/2025 >>>
– – – – – – – – – – – – – – –
Standardy ochrony małoletnich w jednostkach oświatowych 2024. Wzór dokumentu
[Dostęp do nagrania szkolenia]
Zapisy: Standardy ochrony małoletnich >>>
– – – – – – – – – – – – – – –
Realizacja podstawy programowej w przedszkolach niesamorządowych
Po lekturze naszego artykułu poświęconego możliwościom ustanawiania dodatkowych dni wolnych w szkołach i przedszkolach, część z Państwa zgłosiła się do nas z pytaniami dotyczącymi obowiązku realizacji podstawy programowej w różnych placówkach oświatowych. Podstawę programową muszą zrealizować wszystkie jednostki oświatowe, w tym jednostki niesamorządowe. Przedszkola niepubliczne, zgodnie z zapisami artykułu 13 punkt 6 ustawy Prawo oświatowe, zobowiązane są do realizacji programu wychowania przedszkolnego uwzględniającego podstawę programową wychowania przedszkolnego i zatrudniania nauczycieli posiadających kwalifikacje określone dla nauczycieli przedszkoli publicznych.
Oświatowe placówki publiczne i niepubliczne — czym się różnią
Podstawa programowa i godzinowy wymiar zajęć w punktach przedszkolnych
Podobną wątpliwość zgłosiła jedna z Pań w kwestii punktów przedszkolnych: „Czy niepubliczne inne formy wychowania przedszkolnego — punkty przedszkolne mają pewnego rodzaju dowolność i mogą realizować podstawę programową w mniejszym wymiarze niż 5 godzin dziennie – 25 godzin tygodniowo”. Tak jak wspomnieliśmy na początku realizacja podstawy programowej dotyczy wszystkich placówek oświatowych. Jeśli chodzi o minimalny dzienny wymiar zajęć, to w przypadku punktów przedszkolnych rozporządzenie wskazuje, że zajęcia prowadzone są w grupach od 3 do 25 dzieci i właśnie na tej podstawie rozporządzenie dotyczące innych form wychowania przedszkolnego reguluje minimalny wymiar godzin dla tych placówek.
§ 8. Minimalny dzienny wymiar godzin zajęć świadczonego w punkcie lub zespole nauczania, wychowania i opieki wynosi 3 godziny, a minimalny tygodniowy wymiar godzin tych zajęć wynosi:
1) w grupie liczącej od 3 do 12 dzieci – 12 godzin
2) w grupie liczącej od 13 do 16 dzieci – 16 godzin
3) w grupie liczącej od 17 do 20 dzieci – 20 godzin
4) w grupie liczącej od 21 do 25 dzieci – 25 godzin