3% czy 8,5% podatku od wynagrodzenia dyrektora, będącego organem prowadzącym?

Krajowa Administracja Skarbowa stała do niedawna na stanowisku, że zryczałtowany podatek dochodowy od wynagrodzenia dyrektora placówki oświatowej, który jest jednocześnie jej organem prowadzącym, wynosi 8,5%. Po dokładnym zbadaniu specyfiki tych środków KAS zmieniła zdanie. Z interpretacji z 11 sierpnia 2023 roku wynika, że środki te powinny być opodatkowane stawką 3% zryczałtowanego podatku dochodowego.
— NASZE SZKOLENIA —
———————————–
Szkolenie 15 kwietnia od 16.00
Przewodnik dyrektora placówki. Zmiany 2025, SIO, godziny wsparcia, oddziały integracyjne i etaty…
Zapisy: Zmiany w dotacjach, SIO, etaty >>>
———————————–
Organ prowadzący placówkę oświatową, który jest jej pracownikiem
Jeśli osoba fizyczna jest organem prowadzącym jednostkę oświatową i jednocześnie jest pracownikiem tej jednostki, to jest jednocześnie pracodawcą i pracownikiem. Osoba taka jest jednak nietypowym pracownikiem, ponieważ od wynagrodzenia nie odprowadza odrębnych składek ZUS — składkę płaci za bycie organem prowadzącym. Zatem wynagrodzenie, które sobie Państwo wypłacacie z tytułu pełnienia np. funkcji dyrektora, jest jednocześnie w wysokości netto i brutto — od tego wynagrodzenia składek nie płacimy. Płacimy jednak podatek.
Umowy z rodzicami w szkole, przedszkolu, żłobku — numer dowodu, czy PESEL?
Składki ZUS nie finansujemy z dotacji oświatowej
Pamiętajcie Państwo o tym, że składek ZUS za organ prowadzący, który jest jednocześnie pracownikiem placówki, nie możemy finansować dotacją! Podobnie jest z kwestią podatku od wynagrodzenia np. dyrektora, który jest organem prowadzącym — jego również nie możemy rozliczać dotacją oświatową.
Jaki podatek od pensji dyrektora będącego organem prowadzącym?
Jeżeli jesteśmy opodatkowani na zasadach ogólnych, to oczywiście podatek wynikający z tych zasad. Co jednak gdy jesteśmy na ryczałcie? Państwa, jako organów prowadzących, wynagrodzenie, za pełnienie w szkole np. funkcji dyrektora, nauczyciela podlega stawce 3%!
3% ryczałtu od wynagrodzenia dyrektora będącego organem prowadzącym
Dlaczego? Ponieważ dotacje oświatowe w myśl artykułu 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są wolne od podatku dochodowego, ale z wyłączeniem tej część, która została przeznaczona, na podstawie odrębnych przepisów (art. 35 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych), na wynagrodzenie osoby fizycznej prowadzącej tę działalność. Stosownie do art. 12 ust. 7 pkt „e” ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym wynagrodzenie wypłacone w ramach dotacji powinno zostać opodatkowane stawką 3%. Dotacja w części przeznaczonej na wynagrodzenie osoby fizycznej prowadzącej działalność oświatową, która jest zrównana z działalnością gospodarczą, jeśli ta osoba pełni jednocześnie funkcję np. dyrektora, stanowi przychód, o którym mowa w artykule 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT.
Standardy ochrony małoletnich od 15 lutego 2024. Czym są, kogo obowiązują?
Wynagrodzenie 3%, pozostałe przychody z działalności oświatowej 8,5%
Dyrektor niepublicznego przedszkola będący jego organem prowadzącym, który otrzymuje wynagrodzenie finansowane z dotacji oświatowej na podstawie artykułu 35 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, płaci od tego wynagrodzenia 3% ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, a nie 8,5%! 8,5% to jest stawka, którą płacicie Państwo od pozostałych przychodów z tytułu prowadzenia działalności oświatowej np. czesne.
Podsumowując. Płacimy 8,5% podatku z usług świadczonych z racji prowadzenia przedszkola, czyli np. czesne. Natomiast zryczałtowany podatek od wynagrodzenia z racji pełnionej funkcji w placówce oświatowej wynosi 3%.