Pracownicze plany kapitałowe finansowane dotacją oświatową?
Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe i z jakimi obowiązkami ze strony pracodawcy się wiążą? Czy można finansować je z kwot otrzymanych w ramach dotacji oświatowych? O PPK opowiedziała mecenas Beata Patoleta.
— NASZE SZKOLENIA —
Szkolenie 23.01.2025 g. 16.00
Standardy opieki sprawowanej nad dziećmi do lat 3. Nowe regulacje 2025!
Zapisy na szkolenie i informacje >>>
———————————–
Szkolenie 29.01.2025 g. 16.00
Zmiany w dotacjach 2025. SIO, oddziały integracyjne, godziny zajęć, kwalifikacje i etaty specjalistów
Zapisy na szkolenie i informacje >>>
———————————–
Co to jest PPK
Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny program długoterminowego oszczędzania, tworzony i współfinansowany przez pracowników, pracodawców i państwo. Prywatne i imienne rachunki PPK będą zasilane wpłatami pracownika i podmiotu zatrudniającego oraz wpłatą powitalną i dopłatami rocznymi od państwa.
Skąd się biorą oszczędności w PPK?
Wpłata pracownika od 2% do 4% wynagrodzenia brutto (jeżeli Twoja pensja nie przekracza 120% minimalnego wynagrodzenia, wpłata może zostać obniżona nawet do 0,5%)
Wpłata pracodawcy od 1,5% do 4% wynagrodzenia brutto
Dopłata państwowa 250 zł jednorazowej wpłaty powitalnej + 240 zł dopłaty roczne
Jak działają PPK?
Pracodawca, w porozumieniu z zakładową organizacją związkową działającą u niego (a w razie jej braku – z reprezentacją osób zatrudnionych, wyłonioną w trybie u niego przyjętym), wybiera instytucję finansową, która tworzy prywatne rachunki PPK dla pracowników.
Rachunki są zasilane wpłatami pracownika i pracodawcy oraz wpłatą powitalną i dopłatami rocznymi od państwa. Wpłaty pracownika oraz pracodawcy są naliczane procentowo od wysokości wynagrodzenia. Państwo z kolei przekazuje ustalone kwoty (po spełnieniu odpowiednich warunków); niezależne od dochodów pracownika. Gromadzone na rachunkach PPK środki są lokowane w fundusze, które ograniczają poziom ryzyka inwestycyjnego w zależności od wieku uczestnika PPK w tzw. fundusze zdefiniowanej daty.
Dla pracownika, udział w PPK jest dobrowolny, może w każdej chwili zrezygnować z oszczędzania w PPK i do niego powrócić. Natomiast dla pracodawcy uruchomienie PPK jest obowiązkowe.