Zmiany w prawie oświatowym 2022. Nowe zasady, obowiązki i standardy zatrudniania nauczycieli
Mecenas Beata Patoleta, prawnik od przedszkoli — specjalista ds. prawa oświatowego, omawia zmiany w prawie oświatowym wprowadzone w 2022 roku. Większość zmian wejdzie w życie od września 2022 ale częściowo nowe przepisy obowiązują już od czerwca! Dotyczą one m.in. liczby etatów nauczycieli specjalistów, informacji wprowadzanych do SIO dotyczących WWR, zmian w kwestii zawieszania zajęć i nauki zdalnej oraz wielu innych aspektów pracy jednostek oświatowych. Jakie jeszcze nowe obowiązki i zasady dotyczące szkół i przedszkoli znajdziemy w zmienionych ustawach?
Kwalifikacje pedagoga specjalnego w szkole lub przedszkolu
– NASZE SZKOLENIA –
– – – – – – – – – – – – – – –
Zatrudnianie nauczycieli i nauczycieli specjalistów 2024/2025 – etaty, umowy, kwalifikacje, wypowiedzenia i sankcje
Termin: 19 września 2024 g. 16.00
Zapisy: Zatrudnianie nauczycieli i specjalistów 2024/2025 >>>
– – – – – – – – – – – – – – –
Standardy ochrony małoletnich w jednostkach oświatowych 2024. Wzór dokumentu
[Dostęp do nagrania szkolenia]
Zapisy: Standardy ochrony małoletnich >>>
– – – – – – – – – – – – – – –
Zmiany w prawie oświatowym wprowadzone ustawą z 12 maja 2022
Zmiany, do wielu ustaw oświatowych wprowadzone zostały ustawą z dnia 12 maja 2022 r. „O zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw”. Zmiany wprowadzone do ustawy o systemie oświaty sprowadzają się głównie do modyfikacji zasad i formy przeprowadzania egzaminów. Dotyczą między innymi możliwości zdawania egzaminu maturalnego, czy egzaminu ósmoklasisty z matematyki w języku mniejszości. Dodatkowo w artykule 90X jest też przepis wprowadzający możliwość ustanowienia przez ministra programów inwestycyjnych także dla jednostek niesamorządowych!
Dwie dodatkowe aktualizacje kwoty dotacji oświatowej 2022 – w czerwcu i w sierpniu
Program inwestycyjny — informacje na BIP ministra
W przypadku ustanowienia takiego programu inwestycyjnego minister właściwy do spraw oświaty i wychowania ogłasza w Biuletynie Informacji Publicznej na swojej stronie komunikat o ustanowieniu programu inwestycyjnego i naborze wniosków. Warto zatem śledzić BIP Ministerstwa Edukacji i Nauki!
Liczba etatów nauczycieli specjalistów w szkole i przedszkolu
Zmiana, która dotyczy bezpośrednio szkół i przedszkoli niesamorządowych, to przepis 42d Karty Nauczyciela. Dotyczy ona liczby etatów specjalistów, jacy powinni być zatrudnieni w jednostce. Ustalona jest w przeliczeniu na liczbę uczniów. Wprowadza również nowe stanowisko — pedagoga specjalnego.
Obowiązkowa, czerwcowa aktualizacja dotacji oświatowych – przypominajmy gminom
Pedagog specjalny od września 2022 – zadania i zakres obowiązków
Zadaniem pedagoga specjalnego ma być uzupełnianie zadań realizowanych przez innych nauczycieli specjalistów. W zakres jego zadań wchodzi m.in. rozpoznawanie specjalnych potrzeb edukacyjnych uczniów oraz planowanie dla nich wsparcia odpowiadającego ich potrzebom rozwojowym i edukacyjnym. Pedagog specjalny będzie również udzielał pomocy psychologiczno-pedagogicznej rodzicom uczniów i nauczycielom. Szerzej przepis ten omówimy na szkoleniach 30 sierpnia i 8 września. Precyzyjnie wyjaśnimy, kogo wliczamy i w jaki sposób obliczamy godziny i etaty nauczycieli specjalistów i pedagogów specjalnych. Warto dodać, że nie wszystkie nowe regulacje dotyczą placówek niesamorządowych. Nie obowiązuje Państwa np. przepis odnoszący się do pensum, który w przypadku nauczycieli zatrudnionych na Kartę Nauczyciela wynosi 22 godziny, a tych zatrudnionych na podstawie kodeksu pracy – 40 godzin. Organy stanowiące JST mogą również samodzielnie określić tygodniowy, obowiązkowy wymiar godzin zajęć specjalistów!
Zmiany w prawie oświatowym – nowe zapisy i zmiany w statutach jednostek
Kogo nie dotyczą nowe standardy zatrudniania nauczycieli specjalistów?
Zmiany zatrudniania nauczycieli specjalistów nie dotyczą innych form wychowania przedszkolnego, przedszkoli i szkół specjalnych oraz mow-ów i mos-ów. Ogólnie rzecz ujmując, chodzi o jednostki oświatowe, w których uczą się wyłącznie dzieci i uczniowie z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego. Tam bowiem zasadniczo wszyscy nauczyciele posiadają przygotowanie w zakresie pedagogiki specjalnej.
Premia w przedszkolu lub szkole. Finansowanie premii dotacją, zasady, dokumentowanie
Jakich placówek dotyczą przepisy dotyczące zatrudniania nauczycieli specjalistów?
Przepis dotyczący etatów dla nauczycieli specjalistów, czyli zatrudniania nauczycieli specjalistów w placówkach oświatowych dotyczy:
- przedszkoli niebędących przedszkolami specjalnymi
- szkół podstawowych
- liceów ogólnokształcących
- techników i branżowych szkół I stopnia, niebędących szkołami specjalnymi
- szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej lub liceum ogólnokształcącego oraz w zespole, w skład którego wchodzi to przedszkole lub ta szkoła
We wszystkich tych jednostkach oświatowych zatrudnia się w odpowiednim wymiarze etatów: nauczycieli pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych.
Zadania pedagoga specjalnego na podstawie projektu rozporządzenia MEiN
Do 50 dzieci — dyrektor szkoły lub przedszkola decyduje o wyborze nauczyciela specjalisty
W kwestii wyboru danego specjalisty spośród wskazanych: pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych w jednostkach oświatowych szkołach czy przedszkolach do 50 uczniów dyrektor ma swobodny wybór, co do liczby godzin realizowanych przez tych specjalistów. To dyrektor decyduje, jaki specjalista jest niezbędny w placówce.
Kontrola dotacji oświatowych. Jakie prawa i obowiązki ma kontrolowana szkoła lub przedszkole?
Powyżej 50 dzieci — liczba etatów nie może być mniejsza niż wskazana w ustawie
W przypadku przedszkola, szkoły lub zespołu, w których liczba dzieci lub uczniów przekracza 50, liczba etatów nauczycieli jest określona w ustawie:
- liczba etatów pedagogów specjalnych nie może być niższa niż 25% łącznej liczby etatów nauczycieli, o której mowa odpowiednio w ust. 3 pkt 1 lub 2
- liczba etatów psychologów nie może być niższa niż 25% łącznej liczby etatów nauczycieli, o której mowa odpowiednio w ust. 3 pkt 1 lub 2
Nowe zasady zatrudniania nauczycieli specjalistów obowiązują od 1 września 2022 ale…
Obowiązki, wiążące się z zatrudnieniem nauczycieli specjalistów w szkołach i przedszkolach, wchodzą w życie 1 września 2022. W latach szkolnych 2022/2023 i 2023/2024 określono jednak przejściowe, niższe wymagania. W najbliższych dwóch latach szkolnych łączna liczba etatów dla nauczycieli pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych w przedszkolu, szkole lub zespole, nie może być niższa niż:
- 1,5 etatu, który powiększa się o 0,2 etatu na każdych kolejnych 100 dzieci lub uczniów – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 100
- 1 etat – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 50 i nie przekracza 100
- 0,5 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 30 i nie przekracza 50
- 0,25 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów wynosi od 1 do 30
Aktualizacja dotacji, a stan budżetu gminy. Jak ocenić poprawność aktualizacji?
Kogo nie wlicza się do łącznej liczby etatów?
Uwaga! Do łącznej liczby etatów, nie wlicza się etatów nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej zatrudnianych dodatkowo w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego oraz współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym. Jak Państwo widzicie, ustawodawca nie nakreślił prostych przepisów. Dlatego kwestia specjalistów będzie przedmiotem i najbliższego szkolenia 28 czerwca i szkolenia dotyczącego zmian w ustawach oświatowych, które zaplanowaliśmy dla Państwa na 12 lipca.
Inne zmiany w zakresie prawa oświatowego: SIO, WWR
W zakresie dalszych modyfikacji prawa, które omówimy na szkoleniu 12 lipca, są między innymi zmiany do ustawy o Systemie Informacji Oświatowej. Wskazują one na konieczność bardzo precyzyjnego wprowadzania szerszych informacji dotyczących dzieci objętych WWR. W tym między innymi liczby godzin zajęć w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, liczby godzin zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, realizujących zalecenia zawarte w opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, ze wskazaniem formy tych zajęć: indywidualne lub w grupie, oraz daty opinii i orzeczenia.
Nowe regulacje dotyczące zawieszenia zajęć w przedszkolu lub szkole
W ustawie prawo oświatowe wprowadzono nowe regulacje dotyczące zawieszenia zajęć. Przepisy te nie będą już znajdowały się w rozporządzeniu. Wskazywałam, tak ja, jak i inny prawnicy w apelach, aby tego typu normy zawarte były właśnie w akcie rangi ustawowej! Zasady zawieszenia zajęć również szerzej omówimy w trakcie szkolenia 12 lipca.
Nowe regulacje. Zmiany w statucie placówki oświatowej
Proszę zwrócić uwagę, że stosownie do dodanego ustępu 7 należy wprowadzić zmiany w statucie szkoły lub przedszkola. Statut przedszkola, innej formie wychowania przedszkolnego oraz szkoły określa szczegółową organizację zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. W tym m.in.:
- technologie informacyjno-komunikacyjne wykorzystywane przez nauczycieli do realizacji tych zajęć
- sposób przekazywania uczniom materiałów niezbędnych do realizacji zajęć
- warunki bezpiecznego uczestnictwa uczniów w tych zajęciach w odniesieniu do ustalonych technologii informacyjno-komunikacyjnych.
- sposób potwierdzania uczestnictwa uczniów w zajęciach realizowanych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, uwzględniając konieczność poszanowania sfery prywatności ucznia
- warunki techniczne i oprogramowanie sprzętu służącego do nauki
Komu zgłosić zmianę w statucie szkoły lub przedszkola? Ile mamy czasu na zgłoszenie zmian?
Kształcenie zdalne dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego
Wprowadzono też zmiany do treści art. 127 umożliwiające dzieciom i uczniom objętym kształceniem specjalnym realizację zajęć indywidualnego nauczania z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, w indywidualnym kontakcie z nauczycielem lub nauczycielami, uwzględniając zalecenia zawarte w orzeczeniu o potrzebie indywidualnego nauczania.
Kształcenie zdalne na wniosek rodzica
W ustępie 17 znajdujemy zapis, że na wniosek rodziców dziecka i w porozumieniu z organem prowadzącym, jednostki oświatowe umożliwiają dziecku, które posiada orzeczenie o potrzebie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego, realizację zajęć indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, w indywidualnym kontakcie z nauczycielem lub nauczycielami, uwzględniając zalecenia zawarte w orzeczeniu o potrzebie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego.
Kształcenie na odległość dla dziecka, które przebywa w szpitalu
Wprowadzono również obowiązek organizowania, przez szkołę macierzystą, uczniowi, który przebywa w podmiocie leczniczym kształcenia na odległość!
Odwołanie od wyników rekrutacji – trzy dni!
Skrócono do trzech dni termin, w którym rodzic może się odwołać od wyników rekrutacji.Jednocześnie też, do 3 dni, skrócono termin dla dyrektora na rozpatrzenie takiego odwołania.