Świadczenie Aktywnie w Żłobku a dofinansowanie z budżetu gminy
Świadczenie Aktywnie w Żłobku startuje już 1 października 2024. Czy do limitu czesnego, jaki ustaliło ministerstwo na rok 2024, czyli 2200 złotych, wlicza się ewentualne dofinansowanie dla żłobków, jakie oferują niektóre gminy? Co zrobić, gdy gmina wycofa się z dotychczasowego wsparcia? O tym, jak kwestia dofinansowania gminnego do żłobków wygląda od strony prawnej i jakie może mieć to dla Państwa konsekwencje, opowiedziała mecenas Beata Patoleta.
- Gminy wycofują się lub ograniczają wsparcie dla żłobków
- Brak regulacji w kwestii dofinansowania gminnego i limitu czesnego w Aktywnie w Żłobku
- W umowie z rodzicem warto zawrzeć możliwość obcięcia gminnego dofinansowania
- Jak powinien brzmieć zapis dotyczący gminnego dofinansowania?
Aktywnie w żłobku, aktywnie w domu, aktywni rodzice w pracy – co musisz wiedzieć?
– NASZE SZKOLENIA –
– – – – – – – – – – – – – – –
Awans zawodowy nauczyciela 2024/25
Termin: 9 października godz. 16.00
Zapisy: Awans nauczyciela – warunki, procedury, zasady 2024/25 >>>
– – – – – – – – – – – – – – –
Zmiany w dotacjach od stycznia 2025 – Kompendium Dotacyjne
Termin:16 października godz. 16.00
Zapisy: Zmiany w dotacjach oświatowych styczeń 2025 – wszystko o rozliczaniu i kontroli >>>
– – – – – – – – – – – – – – –
Nadzór Pedagogiczny i ocena pracy nauczyciela 2024/25
Termin: 24 października godz. 16.00
Zapisy: Nadzór Pedagogiczny 2024/25 – regulacje zasady, zakres >>>
– – – – – – – – – – – – – – –
Dokumentacja w przedszkolu. Formy prowadzenia działalności oświatowej
Termin: 30 października godz. 16.00
Zapisy: Dokumenty niezbędne, przydatne i niepotrzebne. Spółka, stowarzyszenie, fundacja>>>
– – – – – – – – – – – – – – –
Niektóre gminy wycofują się z dofinansowania dla żłobków
Niektóre gminy zapowiedziały wycofanie się lub obniżenie kwoty, jaką dotują opiekę w żłobkach. Dzieje się tak, w związku ze zwiększoną kwotą wsparcia, jakie państwo proponuje rodzicom dzieci uczęszczającym do żłobków i innych instytucji opieki. Świadczenie to, według ustawy, przysługuje rodzicom, ale otrzymuje je instytucja opieki w ramach dofinansowania czesnego.
Świadczenie Aktywnie w Żłobku — jaki jest minimalny wiek dziecka?
Aktywnie w Żłobku — wysokość czesnego a dotacja żłobkowa z gminy
Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje, jeśli miesięczna opłata za pobyt dziecka w żłobku nie przekracza kwoty 2.200 zł. Do opłaty tej nie wlicza się opłaty za wyżywienie. Czy dotacja otrzymywana z jednostki samorządu terytorialnego wlicza się do opłaty za pobyt w instytucji opieki? Ustawa zupełnie nie wspomina o takiej sytuacji. Co prawda w projekcie ustawy, który trafił do Sejmu, znajdował się taki zapis, że opłata ta uwzględnia dotację otrzymaną z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, ale to był jedynie projekt. W ostatecznej wersji ustawy, która oczekuje na wejście w życie, tego zapisu już nie znajdziemy. Oznacza to, że został on wycofany z treści ostatecznej aktu prawnego.
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy a świadczenia z programu Aktywny Rodzic
Uwaga na treść umów instytucji opieki z rodzicami
Obniżenie lub wycofanie się ze wsparcia przez gminę, może mieć na Państwa jednostki znaczący wpływ. Zależy to także od umowy, jaką zawarliście Państwo z rodzicami dzieci uczęszczających do instytucji opieki. Jeśli w treści umowy uwzględniają Państwo dotację z jednostki samorządu terytorialnego, określając wysokość czesnego ponoszonego przez rodziców, należy tak skonstruować jej treść, by w razie obniżenia lub wstrzymania dotacji, nie narazić się na straty lub konieczność zmiany umowy.
Dotacja gminna w treści umowy żłobka z rodzicem
Co w sytuacji, jeśli w umowie zawarty jest zapis dotyczący obniżenia opłaty ponoszonej przez rodzica o wysokość dotacji gminnej? Jak bezpiecznie wprowadzić ten fakt do umowy z rodzicem? W dokumencie można zawrzeć zapis: „W przypadku przyznania dotacji przez jednostkę samorządu terytorialnego, wysokość czesnego płatnego przez Rodziców/Opiekunów zostaje pomniejszona o wysokość dotacji w miesiącach, w których dotacja została przyznana”. W takiej sytuacji, jeśli jednostka samorządu terytorialnego zrezygnuje z dofinansowania lub je obniży, nie będzie zachodziła konieczność zmiany umowy.