Rozliczanie 400 plus. Zwracanie rodzicom nadpłaconej kwoty czesnego. Kiedy? Jak?
Rozliczanie 400 plus. Zadajecie Państwo wiele pytań dotyczących kwestii zwracania rodzicom nadpłaconej kwoty za czesne w związku z programem 400 plus. Znajdujecie również wiele sposobów na uregulowanie tej kwestii. Pamiętajcie jednak, że najważniejsze w tym obszarze są dwie wytyczne: brzmienie przepisu i Państwa bezpieczeństwo. Jak bezpiecznie rozliczać się z rodzicami z pieniędzy z 400 plus – odpowiada mecenas Beata Patoleta, specjalista ds. prawa oświatowego.
– NASZE SZKOLENIA –
– – – – – – – – – – – – – – –
Zatrudnianie nauczycieli i nauczycieli specjalistów 2024/2025 – etaty, umowy, kwalifikacje, wypowiedzenia i sankcje
Termin: 19 września 2024 g. 16.00
Zapisy: Zatrudnianie nauczycieli i specjalistów 2024/2025 >>>
– – – – – – – – – – – – – – –
Standardy ochrony małoletnich w jednostkach oświatowych 2024. Wzór dokumentu
[Dostęp do nagrania szkolenia]
Zapisy: Standardy ochrony małoletnich >>>
– – – – – – – – – – – – – – –
Dofinansowanie 400 plus jest dla rodzica, nie dla żłobka. Jak się rozliczać?
Norma uzależnia wysokość dofinansowania dla rodzica, nie dla żłobka, od kwoty czesnego, jakie ten płaci. To jest tak, jakby to państwo płaciło to czesne za rodzica, do wysokości 400 złotych. To 400 złotych, które wpływa do Państwa z budżetu, jest Waszym dochodem. To ZUS płaci za rodzica część czesnego ale pod warunkiem, że jest to kwota przewidziana umową rodzica ze żłobkiem.
400 plus na dziecko w żłobku. Od 2022 dofinansowanie na objęcie dziecka opieką żłobkową
400 plus to nie dodatkowe pieniądze dla żłobka – jak przekazać pieniądze rodzicowi?
Dofinansowanie 400 plus to nie są dla Państwa dodatkowe pieniądze. Jest to dofinansowanie, które rodzic otrzymuje od państwa, żeby obniżyć ponoszone przez niego koszty opieki żłobkowej.
Program Maluch Plus 2023 – kto i na co może otrzymać środki?
Żłobek. Uwaga na „pułapki” programu 400 plus – rozliczanie z rodzicem
Przyjmijmy sytuację, w której czesne wynosi u Państwa np. 400 złotych, dla uproszczenia. Jeśli przyjdzie Państwu do głowy sporządzenie aneksu i określenie, że rodzic nie musi płacić owych 400 złotych, bo otrzymacie je Państwo z 400+, możecie Państwo nie otrzymać nawet złotówki. Ponieważ w takiej sytuacji rodzic nie płacił czesnego. Rodzic musi zapłacić, żeby otrzymać dofinansowanie — tak jest skonstruowany przepis o dofinansowaniu 400 plus do opieki żłobkowej.
400 plus i rodzinny kapitał opiekuńczy. Pytania i odpowiedzi
Rozliczenie i obniżka czesnego po otrzymaniu pieniędzy z 400+ na konto
Nie macie Państwo pewności, czy rodzic w międzyczasie nie zrezygnuje z dofinansowania, nie przeniesie dziecka do innego żłobka, może nastąpić wiele okoliczności. Wiedzę, że rodzic dostał dofinansowanie 400 plus i pewność, że i Państwo je dostaniecie, będziecie mieli, dopiero gdy dostaniecie Państwo informację z ZUS. Dla bezpieczeństwa można przyjąć wręcz, że pewność macie Państwo, dopiero gdy pieniądze wpłyną na Państwa rachunek. Co ważne dotyczy to tylko tego konkretnego miesiąca!
Aktualizacja dotacji oświatowych – maj 2022. Dotacja szkolna i przedszkolna
Rozliczanie 400 plus. Obniżka czesnego w kolejnych miesiącach lub zwrot pieniędzy rodzicowi
Zatem dopiero po otrzymaniu informacji od ZUS o przyznaniu na dane dziecko dofinansowania, powstaje po Państwa stronie obowiązek obniżenia czesnego o kwotę dofinansowania, ale dopiero w kolejnym czy kolejnych miesiącach. Innymi słowy, jak w maju otrzymacie Państwo pieniądze, to obniżacie Państwo rodzicom opłatę w czerwcu. Innym rozwiązaniem, jest zwrócenie rodzicowi kwoty, która wpłynęła na Państwa rachunek.
Żłobek. Nie trzeba zmieniać treści umów z rodzicami na potrzeby rozliczania 400 plus
Najlepszym rozwiązaniem jest, pozostanie przy treści umów, które macie już Państwo podpisane z rodzicami. Na podstawie stworzonych przez siebie formularzy możecie Państwo zwracać rodzicom pieniądze z 400 plus czy to w gotówce, czy przelewem.
Dowód rozliczenia się z rodzicem z pieniędzy z 400 plus
Pamiętajcie też Państwo o gromadzeniu dowodów dotyczących rozliczenia się z rodzicem z tych pieniędzy. Może to być przelew, a jeśli w grę wchodzi gotówka, to za pisemnym pokwitowaniem otrzymania pieniędzy przez tego rodzica.
Kontrola dotacji oświatowych. Jakie prawa i obowiązki ma kontrolowana szkoła lub przedszkole?
Opłata w deklaracji RKZ to opłata faktyczna – wraz z dofinansowaniem 400 plus
Pamiętajcie, że wykazywana w deklaracji RKZ opłata oznacza opłatę faktycznie poniesioną przez rodzica łącznie z dofinansowaniem. Wskazujemy zatem tyle, ile wynika z umowy, a umowa obejmuje też kwotę dofinansowania! Przypominam – jeśli opłata wynosi u Państwa 600 zł, a zawrzecie z rodzicem aneks, że będzie płacił tylko 200, bo oczekujecie, że ZUS zwróci Wam 400, to może Państwa czekać niemiła niespodzianka, bo ZUS zwróci… ale tylko 200 złotych.