Niezgodne z prawem zapisy w uchwałach jednostek samorządu terytorialnego

Uchwały jednostek samorządu terytorialnego często zawierają zapisy niezgodne z obowiązującym prawem. NSA uchylił właśnie wyrok WSA w Bydgoszczy, który oddalał skargę naszego klienta na uchwałę dotyczącą trybu udzielania i rozliczania dotacji oświatowych w Toruniu. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił sprzeczne z prawem zapisy uchwały JST. Mecenas Beata Patoleta o wyroku NSA dotyczącym nieuzasadnionych zapisów w uchwale dotyczącej udzielania i rozliczania dotacji oświatowych w Toruniu.
- Gminne uchwały dotyczące dotacji oświatowych zawierają zapisy niezgodne z prawem
- NSA kwestionuje zapisy, które nakładają na placówki nieuzasadnione obowiązki
- Informacja o liczbie dzieci nie wpływa na wysokość dotacji
Tworzenie oddziałów integracyjnych w placówkach oświatowych – zasady
— NASZE SZKOLENIA —
———————————–
Szkolenie 15 kwietnia od 16.00
Przewodnik dyrektora placówki. Zmiany 2025, SIO, godziny wsparcia, oddziały integracyjne i etaty…
Zapisy: Zmiany w dotacjach, SIO, etaty >>>
———————————–
NSA uznał zapisy uchwały dot. dotacji oświatowych za nieważne
Naczelny Sąd Administracyjny uchylił zapisy uchwały, które dotyczyły przede wszystkim kontroli poprawności pozyskania i wydatkowania dotacji. W uzasadnieniu sąd wskazał, że biorąc pod uwagę m.in. treść artykułu 84 Konstytucji, niw można jakichkolwiek obowiązków publiczno-prawnych nakładać w drodze uchwały. Do takich obowiązków publiczno-prawnych NSA zaliczył między innymi: udostępnienie miejsca dla kontroli, zapis, który obligował prowadzących jednostki oświatowe do tego, żeby wraz z rozliczeniem dotacji składać również wyciągi z rachunku bankowego potwierdzające terminy płatności, zapisy, które umożliwiały kontrolującym prowadzenie oględzin, prowadzenie dowodu z przesłuchania stron czy świadków. Naczelny Sąd Administracyjny uznał te zapisy za nieważne. Wyrok jest ostateczny.
Kontrola zapisów uchwał jednostek samorządu terytorialnego
Tym z Państwa, którzy mają takie, niezgodne z obowiązującym prawem, zapisy w swoich uchwałach, pod rozwagę poddaję zastanowienie się nad poddaniem ich kontroli. Pozwoli to uniknąć sytuacji, gdy gmina nakłada na Państwa taki obowiązek, który może być nałożony tylko i wyłącznie ustawą. Chodzi np. o wydzielanie przestrzeni dla kontrolujących, kopiowanie dokumentów. Wszystko to, co jest nakładane na Państwa ponad to, co jest wskazane w ustawie, jest NIEUZASADNIONE!
Gminne uchwały dotyczące dotacji oświatowych. Błędy, nadużycia, sposoby zaskarżania
Informacja z liczbą dzieci a dotacja oświatowa
NSA tłumaczył również kwestie odnoszące się do składania informacji z liczbą uczniów według stanu na pierwszy, drugi, piąty dzień miesiąca. Organ stanowiący, czyli rady gmin czy miast mogą nakładać na Państwa taki obowiązek, żebyście państwo podali taką informację. Nie oznacza to jednak, że dotacja będzie przysługiwała tylko na to dziecko, które przyszło do jednostki oświatowej pierwszego dnia miesiąca. Sąd wyraźnie wskazał, że informacja jest tylko czynnością techniczną, ale ona nie warunkuje prawa do dotacji. Jeżeli więc jednostka samorządu terytorialnego na podstawie tych danych nie chciałaby Państwu wypłacić dotacji na dziecko, które przyszło do szkoły, czy do przedszkola po pierwszym, to Sąd wskazuje, że ta dotacja jest Państwu przekazywana sprzecznie z art. 34., czy z artykułem 17 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.
Zapraszamy na nasz fanpage, profil na instagramie i kanał na YouTube