Kwalifikacje nauczycieli i specjalistów – planowane zmiany w 2025

Jakie zmiany dotyczące kwalifikacji wymaganych na stanowisko nauczyciela zawiera projekt rozporządzenia. Zatrudnianie oraz kwalifikacje nauczycieli, specjalistów i nauczycieli-specjalistów to temat, który niemal zawsze rodzi pytania i wątpliwości. Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Należy w nim zwrócić uwagę na kilka elementów, które rozszerzą grono osób posiadających kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela. Zobacz jakie zmiany zaproponowało ministerstwo i kto dzięki nim łatwiej uzyska niezbędne kwalifikacje.
- Specjaliści i terapeuci mogą wystawiać faktury lub współpracować na podstawie umowy zlecenie – trzeba spełnić konkretne warunki
- Projekt rozporządzenia MEN zwiększy grono osób uprawnionych do zajmowania stanowiska nauczyciela
- Zmiany proponowane w projekcie rozporządzenia dotyczą między innymi „starych” i „nowych” zasad kształcenia
- Rozporządzenie zmieni również regulacje dotyczące kwalifikacji pedagoga specjalnego
- Zamiany ułatwią znalezienie osoby posiadającej kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela wspomagającego
Obliczanie stawki dotacji oświatowej 2025 w szkole i przedszkolu
Nasze szkolenia:
————————
24.06.2025 g. 16.00
Dokumentacja w placówce oświatowej. Kontrola pobrania i wydatkowania dotacji
Dokumenty niezbędne, przydatne i niepotrzebne. Jak dobrze przygotować się do kontroli dotacji…
Zapisy i informacje: 24.06 Dokumentacja i Kontrola >>>
————————
15.07.2025 g. 16.00
Kompendium 2025. Wszystko o dotacjach i kontroli dotacji oświatowych
Wszystko o dotacjach oświatowych oraz Kontroli pobrania i wydatkowania dotacji
Zapisy i informacje: 15.07 Kompendium 2025 Dotacje i Kontrola >>>
————————
Specjalista, terapeuta a umowa zlecenie
W kwestii zatrudniania nauczycieli i specjalistów kierujecie Państwo do nas wiele pytań. Dotyczą one przede wszystkim kwalifikacji, ale równie często pojawiają się pytania o formę zatrudnienia. Kiedy konieczna jest umowa o pracę? Czy można zawrzeć z nauczycielem umowę zlecenie? Czy specjalista lub terapeuta może wystawić fakturę? Czy można współpracować ze specjalistą lub terapeuta na podstawie umowy zlecenie? Odpowiedź brzmi: tak, o ile spełnione są warunki określone w art. 10a Karty Nauczyciela. Co jednak istotne – nawet jeśli te warunki nie są spełnione, to wydatek poniesiony na zatrudnienie takiej osoby nadal może być kwalifikowany jako koszt kształcenia, wychowania lub opieki, a tym samym mieścić się w katalogu wydatków określonym w art. 35 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. W praktyce oznacza to, że przy zachowaniu odpowiednich warunków formalnych – możliwe jest elastyczne podejście do formy współpracy z terapeutą, psychologiem, logopedą czy innym specjalistą. Ten temat będziemy poruszały na szkoleniu 22 maja dotyczącym kwalifikacji pracowników szkoły i przedszkola – szkolenie możecie rozliczyć dotacją!
Kwalifikacje nauczycieli projekt rozporządzenia MEN
Zatrudnianie nauczyciela czy specjalisty wiążą się również z wątpliwościami dotyczącymi wymaganych kwalifikacji. Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Tu dobra wiadomość – projekt ten wprowadza zmiany, które mogą znacząco poszerzyć grono osób uprawnionych do zajmowania stanowiska nauczyciela.
Kwalifikacje nauczycielskie a studia pierwszego i drugiego stopnia
Problemem, który dotyczy aktualnie wielu osób, jest kwestia związana z ukończeniem studiów pierwszego stopnia zgodnie ze „starymi”
przepisami – obowiązującymi przed 3 sierpnia 2019 r. – natomiast studia magisterskie już według nowego standardu kształcenia. Mimo że taka osoba zdobyła pełne wykształcenie, jej kwalifikacje były dotychczas oceniane negatywnie. Zgodnie z paragrafem 35 pkt 2 rozporządzenia kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela zatrudnionego dodatkowo w celu współorganizowania kształcenia posiada osoba, która ukończyła studia pierwszego i drugiego stopnia prowadzone zgodnie z nowym standardem kształcenia w zakresie pedagogiki resocjalizacyjnej, logopedii, pedagogiki korekcyjnej (terapii pedagogicznej) lub wczesnego wspomagania rozwoju dziecka na kierunku innym niż pedagogika specjalna i posiada przygotowanie pedagogiczne. Kwalifikacji do zajmowania tego stanowiska nie posiada natomiast osoba, która ukończyła studia pierwszego stopnia na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem 3 sierpnia 2019 roku w zakresie logopedii, a studia drugiego stopnia zgodnie z nowym standardem kształcenia również z zakresu logopedii. Ministerstwo dostrzegło ten problem, a w projekcie wskazano, że w § 2 zostanie dodany pkt 15: „osobie, która ukończyła studia pierwszego i drugiego stopnia prowadzone zgodnie z nowym standardem kształcenia – należy przez to rozumieć osobę, która ukończyła studia pierwszego stopnia prowadzone zgodnie z nowym standardem kształcenia albo zgodnie z przepisami obowiązującymi przed dniem 3 sierpnia 2019 r., i studia drugiego stopnia prowadzone zgodnie z nowym standardem kształcenia.” Ta zmiana spowoduje, że więcej osób uzyska kwalifikacje.
Godziny wsparcia w SIO w roku 2024 a wypłata dotacji w roku 2025
Studia zgodne z nowym standardem kształcenia… lub przed 3 sierpnia 2019
Kolejną istotną zmianą jest zmiana paragrafu 4, który dotyczy nauczyciela w przedszkolu oraz klasach I-III w szkołach podstawowych. Zostanie dodany ustęp 2, zgodnie z którym kwalifikacje do prowadzenia zajęć w przedszkolu z dziećmi do 5. roku życia będzie posiadała osoba, która ukończyła studia prowadzone zgodnie z nowym standardem kształcenia lub przepisami obowiązującymi przed dniem 3 sierpnia 2019 r. w zakresie:
- 1) edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością słuchową (surdopedagogiki), edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością wzrokową (tyflopedagogiki), edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną, pedagogiki leczniczo-terapeutycznej, edukacji i terapii osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, edukacji– włączającej, logopedii, pedagogiki korekcyjnej (terapii pedagogicznej) lub wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i posiada przygotowanie pedagogiczne, lub
- 2) pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej i posiada przygotowanie pedagogiczne.
W praktyce zgłaszało się do Państwa wielu kandydatów, którzy legitymowali się dyplomem ukończenia studiów z pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej. Dotychczas ukończenie takich studiów dawało jedynie kwalifikacje do pracy np. w ośrodkach pomocy społecznej lub świetlicach środowiskowych. Absolwent takich studiów nie posiadał jednakże kwalifikacji do zajmowania stanowiska nauczyciela edukacji przedszkolnej.
Zmiana dotycząca kwalifikacji pedagoga specjalnego
Zmiana nastąpi również w zakresie kwalifikacji pedagoga specjalnego. Przede wszystkim uchylony zostanie przepis regulujący kwalifikacje do dnia 31 sierpnia 2026 roku. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska pedagoga specjalnego będą miały również osoby, które ukończyły studia pierwszego i drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie prowadzone zgodnie z nowym standardem kształcenia nie tylko na kierunku, na którym jest prowadzone kształcenie w zakresie pedagogiki na innym (dowolnym) kierunku. Oprócz tego będą one musiały uzyskać przygotowanie pedagogiczne ukończyć studia podyplomowe w zakresie edukacji włączającej (wg nowych standardów kształcenia). Analogiczne rozwiązanie przewidziano dla studiów według starych standardów kształcenia, przy czym wymagane będą wówczas studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej lub zakład kształcenia nauczycieli w specjalności pedagogika specjalna bądź kurs kwalifikacyjny w zakresie pedagogiki specjalnej.
Kwalifikacje nauczyciela wspomagającego, współorganizującego kształcenie
Zmieniony zostanie również paragraf 35 rozporządzenia, dotyczący kwalifikacji nauczyciela współorganizującego kształcenie. Poszerzono katalog nauczycieli, którzy po ukończeniu studiów podyplomowych lub kursu kwalifikacyjnego w dowolnym zakresie pedagogiki specjalnej, będą posiadali kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela współorganizującego kształcenie. Zamiana taka ułatwi znalezienie osoby posiadającej kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela wspomagającego.
Zapraszamy na nasz fanpage, profil na instagramie i kanał na YouTube