Dotacja oświatowa na dzieci wyliczana z uwzględnieniem wszystkich wag

Waga na sześciolatka wlicza się w kwotę dotacji na dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. WSA uwzględnił 5 skarg naszego klienta dotyczących obliczania dotacji. Chodziło o niewypłaconą kwotę dotacji na dzieci z orzeczeniami, które skończyły 6 lat i uczęszczają do przedszkola. Na takie dzieci, poza dotacją wynikająca z wagi orzeczeniowej, należne są również inne wagi, w tym waga wynikająca z potrzeb oświatowych – waga na sześciolatka, który w przedszkolu realizuje przygotowanie przedszkolne.
- Dotacje oświatowe wyliczane z uwzględnieniem wszystkich wag
- Kwota dotacji zindywidualizowana dla ucznia
- Dotacja nie niższa niż kwota subwencji oświatowej
- Warto sprawdzić poprawność kwoty dotacji
- Krótki termin na zaskarżenie wyliczeń dotacji oświatowej
— NASZE SZKOLENIA —
———————————–
Szkolenie 15 kwietnia od 16.00
Przewodnik dyrektora placówki. Zmiany 2025, SIO, godziny wsparcia, oddziały integracyjne i etaty…
Zapisy: Zmiany w dotacjach, SIO, etaty >>>
———————————–
Dodatkowa waga na realizację przygotowania przedszkolnego
Waga za realizację przygotowania przedszkolnego wlicza się do wyliczenia kwoty dotacji na dziecko z orzeczeniem. Wobec takiego dziecka realizowane jest bowiem szersze zadanie edukacyjne. WSA podzielił stanowisko prezentowane przez nas w skardze i uznał, że nie ma podstaw do pomijania przy obliczaniu dotacji na dziecko z orzeczeniem wagi na realizację przygotowania przedszkolnego.
Czy prywatne szkoły i przedszkola stracą dotacje?
Zindywidualizowane ustalenie kwoty dotacji na ucznia
Przepis art. 17 ust. 3 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych jasno wskazuje, że ustalenie dotacji, w zakresie danego ucznia, ma charakter zindywidualizowany. Wskazuje na to zwrot „na takiego ucznia”, użyty w tym przepisie. Oznacza to, że dotacja każdorazowo ustalana jest przy uwzględnieniu okoliczności indywidualnych związanym z danym dzieckiem.
Ustalenie kwoty dotacji oświatowej
W roku 2024, w kwestii ustalenia kwoty dotacji oświatowej dla uczniów objętych kształceniem specjalnym istotne znaczenie miała treść „rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 8 grudnia 2023 roku w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2024”. To przepisy tego aktu prawnego określają kwotę dotacji na konkretnego ucznia. W roku 2025 analogiczne, wraz ze zmianami, które omawiamy m.in. na naszych szkoleniach – „Rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 18 grudnia 2024 r. w sprawie sposobu podziału łącznej kwoty potrzeb oświatowych między jednostki samorządu terytorialnego w roku 2025”.
Dotacja nie niższa niż kwota subwencji oświatowej
W przypadku dzieci z orzeczeniem kwota dotacji stosownie do treści art. 17 ust. 3 u.f.z.o. ma być „nie niższa niż kwota przewidziana na takiego ucznia niepełnosprawnego w części oświatowej subwencji ogólnej dla gminy”. Dlatego też często wskazuje się, że w tym wypadku dotacja jest równa subwencji.
Wynagrodzenie pracownika może być finansowane dotacją oświatową. Co z podatkiem i składkami ZUS?
Jak sprawdzić poprawność kwoty dotacji?
Sprawdzamy, jaka jest część oświatowa, czy odpowiednio w tym roku – kwota potrzeb oświatowych. Poszukujemy kwoty przewidzianej na takiego ucznia niepełnosprawnego w części oświatowej subwencji ogólnej dla gminy, aby ustalić w jaki sposób, z uwzględnieniem których wag, winna być obliczona kwota dotacji na danego ucznia. Jakiego ucznia? Takiego, który ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i jest uczniem sześcioletnim. Na takiego bowiem ucznia, stosownie do treści art. 17 ust. 3 dotacja winna być wypłacona w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana w części oświatowej dla danej gminy, czyli tak, jakby uczniem ten był uczniem przedszkola samorządowego.
Składowe kwoty dotacji oświatowej na ucznia
Zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia określającym algorytm podziału części oświatowej w ust. 1 wskazano, że część oświatowa (której poszukujemy) składa się z kwoty bazowej (SOA), kwoty uzupełniającej (SOB) i kwoty na zadania pozaszkolne (SOC). Przez zadania pozaszkolne rozporządzenie zgodnie z § 1 ust. 2 pkt 2 rozumie między innymi zadania związane z prowadzeniem przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego – w odniesieniu do dzieci, które ukończyły 6 lat lub więcej w roku bazowym oraz prowadzeniem przedszkoli niebędących przedszkolami specjalnymi i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych niebędących szkołami specjalnymi w związku z zatrudnieniem nauczycieli, o których mowa w art. 42d ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r. poz. 984, 1234, 1586, 1672 i 2005), w łącznej liczbie etatów nauczycieli, o której mowa w art. 42d ust. 3 tej ustawy oraz prowadzeniem przedszkoli, w odniesieniu do dzieci posiadających odpowiednio orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego albo o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. Ze wskazanego algorytmu wprost wynika, że część oświatowa przypadająca na ucznia, to kwota bazowa, czyli standard finansowy A plus kwota uzupełniająca według wag, czyli odpowiednie P oraz części na zadania pozaszkolne.
Przy obliczaniu kwoty dotacji należy uwzględnić wszystkie wagi na ucznia
Z przepisów wprost wynika więc, że do obliczania dotacji należy przyjmować wszystkie wagi właściwe dla danego ucznia i jeśli rozporządzenie wprost nie wyłącza, to wszystkie wagi należy sumować, aby obliczyć kwotę dotacji.
Krótki termin na zaskarżenie kwoty dotacji
Co ważne termin, ustawodawca ustalił krótki termin na skargę – tylko 30 dni od daty dokonania czynności. Tu nie za bardzo jest czas na zastanowienie się, czy rozmowy z włodarzami!
Zapraszamy na nasz fanpage, profil na instagramie i kanał na YouTube