Dostępność psychologów w szkołach i przedszkolach – prace MEN

Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się do MEN z wystąpieniem dotyczącym problemów z dostępnością psychologów w placówkach oświatowych. W odpowiedzi MEN poinformowało o pracach nad nowelizacją przepisów dotyczących kwalifikacji wymaganych od specjalistów, które mają na celu poszerzenie kręgu osób, które mogłyby zostać zatrudnione na stanowisku psychologa w szkole lub przedszkolu.
— NASZE SZKOLENIA —
———————————–
Szkolenie 15 kwietnia od 16.00
Przewodnik dyrektora placówki. Zmiany 2025, SIO, godziny wsparcia, oddziały integracyjne i etaty…
Zapisy: Zmiany w dotacjach, SIO, etaty >>>
———————————–
Prace nad zmianami ws. kwalifikacji psychologów
W celu zapewnienia wysokiej jakości edukacji podjęliśmy prace nad przygotowaniem zmiany przepisów w sprawie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli w celu poszerzenia kręgu osób, które ukończą studia magisterskie na kierunku psychologia i posiadają przygotowanie do pracy z dziećmi i młodzieżą, a tym samym mogłyby zostać zatrudnione na stanowisku nauczyciela psychologa – poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Wynagrodzenie pracownika może być finansowane dotacją oświatową. Co z podatkiem i składkami ZUS?
Poszerzenie grupy osób uprawnionych do pracy w placówkach oświatowych
Jak podaje MEN: Zmiany ukierunkowane będą na opisanie wymagań dotyczących przygotowania pedagogicznego psychologów. Ich wprowadzenie umożliwi uznanie kwalifikacji do pracy w oświacie szerszej grupie absolwentów studiów psychologicznych przy zapewnieniu wysokiej jakości kształcenia. Dla absolwentów studiów psychologicznych, którzy nie posiadają przygotowania pedagogicznego, ministerstwo przygotowało ofertę bezpłatnych, finansowanych z budżetu ministerstwa, kwalifikacyjnych studiów podyplomowych na kierunku „Psychologia edukacyjna z przygotowaniem pedagogicznym”.
Jest zatem światełko w tunelu!
Zapraszamy na nasz fanpage, profil na instagramie i kanał na YouTube