Dopuszczalne formy prowadzenia jednostek oświatowych. Zmiana w związku z Polskim Ładem?

Ustęp 2. artykułu 8. ustawy Prawo Oświatowe wskazuje, kto może zakładać i prowadzić szkoły i przedszkola. Po pierwsze może to być jednostka samorządu terytorialnego. Jednostki oświatowe mogą też być prowadzone przez inną osobę prawną oraz przez osobę fizyczną. Jak zmienić formę prowadzenia działalności w związku z programem „Polski Ład”. Jakie terminy Państwa obowiązują?
— NASZE SZKOLENIA —
———————————–
Szkolenie 15 kwietnia od 16.00
Przewodnik dyrektora placówki. Zmiany 2025, SIO, godziny wsparcia, oddziały integracyjne i etaty…
Zapisy: Zmiany w dotacjach, SIO, etaty >>>
———————————–
Jednostka oświatowa nie ma osobowości i podmiotowości prawnej – użycza ich organ
Oznacza to, że szkoła, przedszkole, czy inna jednostka oświatowa nie może być prowadzona np. przez spółkę osobową. Bezwzględnie też organem prowadzącym nie może być też spółka cywilna — nie ma ona bowiem ani podmiotowości, ani osobowości prawnej. Organ prowadzący użycza bowiem jednostce oświatowej osobowości i podmiotowości prawnej.
Kto może prowadzić szkołę lub przedszkole?
Zgodnie z przepisami ustawy szkoła lub przedszkole może być prowadzona przez:
- osobę fizyczną
- spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością
- spółkę akcyjną
- stowarzyszenie
- fundację
Jest to w zasadzie katalog zamknięty. Inne podmioty nie mogą zostać organem prowadzącym jednostki oświatowej.
Prowadzenie szkoły lub przedszkola nie jest działalnością gospodarczą
Powinniśmy również pamiętać o treści artykułu 170 ustawy Prawo Oświatowe. Wskazuje on, że prowadzenie szkoły lub przedszkola nie jest działalnością gospodarczą. Przy czym jednocześnie, w ustępie 2., ustawodawca zastrzega, że taka działalność może być prowadzona na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, jednak wówczas nie stanowi ona prowadzenia szkoły, placówki, zespołu, o którym mowa w art. 182, lub innej formy wychowania przedszkolnego.
Art. 170. 1. Prowadzenie szkoły lub placówki, zespołu, o którym mowa w art. 182, oraz innej formy wychowania przedszkolnego nie jest działalnością gospodarczą.
2. Działalność oświatowa nieobejmująca prowadzenia szkoły, placówki, zespołu, o którym mowa w art. 182, lub innej formy wychowania przedszkolnego może być podejmowana na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców.
3. Podmiot prowadzący działalność oświatową, o której mowa w ust. 2, jest obowiązany poinformować osobę korzystającą z tej działalności, a w przypadku osoby niepełnoletniej – jej rodziców, że działalność ta nie stanowi prowadzenia
„Nowy Ład„ a forma prowadzenia szkoły, przedszkola
Wielu z Państwa zastanawia się nad możliwością zmiany formy prowadzenia działalności w związku z wprowadzeniem przepisów związanych z „Nowym Ładem”. Proszę pamiętać, że w przypadku zmiany organu prowadzącego szkołę lub placówkę, wniosek o zmianę danych trzeba złożyć nie później niż na miesiąc przed planowanym dniem zmiany organu prowadzącego.
Art. 168 ust. 14. ustawy Prawo Oświatowe:
W przypadku zmiany organu prowadzącego szkołę lub placówkę wniosek o zmianę danych, o których mowa w ust. 4 pkt 1, składa, nie później niż na miesiąc przed planowanym dniem zmiany organu prowadzącego, osoba dotychczas prowadząca szkołę lub placówkę. W przypadku zgonu osoby fizycznej prowadzącej szkołę lub placówkę wniosek składa osoba, która została wskazana w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 4a lub 4b, w terminie 14 dni od dnia zgonu. Zmiana organu prowadzącego następuje z dniem dokonania wpisu tej zmiany do ewidencji. Przepisy ust. 4 pkt 1 i 4 oraz ust. 9-12 stosuje się odpowiednio.
Polski Ład termin zmiany formy działalności
Gdybyście więc chcieli Państwo zmienić formę prowadzonej działalności, proszę pamiętać, że jeśli nowa forma ma obowiązywać od 1 stycznia 2022, wniosek należy złożyć najpóźniej do 1 grudnia 2021. Ustęp 15. wspomnianego artykułu 168. daje możliwość złożenia wniosku w innym terminie, jeśli urząd wyrazi na to zgodę, jednak dla własnego bezpieczeństwa i spokoju zalecam Państwu zastosowanie się do terminu wspomnianego w ustępie 14.
Art. 168 ust. 15. ustawy Prawo Oświatowe:
Organ lub podmiot właściwy do dokonania wpisu do ewidencji może wyrazić zgodę na złożenie wniosku, o którym mowa w ust. 14, w innym terminie niż określony w tym przepisie.
Zapraszamy na nasz fanpage, kanał na YouTube i profil na instagramie