Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 20 grudnia 2021. Wzór oświadczenia

Rada Ministrów opublikowała rozporządzenie dotyczące dodatkowego zasiłku opiekuńczego związanego z zawieszeniem zajęć stacjonarnych w szkołach od 20 grudnia 2021 do 9 stycznia 2022. Zasiłek będzie przysługiwał rodzicom i opiekunom w trakcie nauki zdalnej i dotyczy dzieci do 8 roku życia oraz starszych posiadających orzeczenie o niepełnosprawności, potrzebie kształcenia specjalnego.
– – – – – – – – – – – – – – –
Ważne zmiany w prawie oświatowym 2022.
Nowe zapisy w ustawach, nowe obowiązki i regulacje
SZKOLENIE 12.07.2022 godz 17.00
Rok 2022 przyniósł ogromne zmiany w systemie oświatowym. Zmiany w ustawach dotyczących edukacji dotykają wielu aspektów działalności jednostek oświatowych w Polsce. Mecenas Beata Patoleta i mecenas Łukasz Łuczak, specjaliści ds. prawa oświatowego, którzy współpracują z wieloma szkołami, przedszkolami i żłobkami w całym kraju, szczegółowo przedstawią i omówią wszystkie zmiany, które mają wpływ na codzienną działalność niesamorządowych jednostek oświatowych.
Tematyka i zapisy: https://lexedu.pl/szkolenia/zmiany-w-prawie-oswiatowym-2022
– – – – – – – – – – – – – – –
Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Wzór oświadczenia do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego >>>
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom dzieci, którzy opiekują się dzieckiem w wieku:
- do lat 8
- do lat 16 z orzeczeniem o niepełnosprawności
- do lat 18 z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
- do 24 lat z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
Rozporządzenie MEiN. Nauka zdalna od 20 grudnia. Co z przedszkolami?
Kiedy należny jest zasiłek opiekuńczy?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeśli nie ma drugiego rodzica czy współmałżonka, który może w tym czasie zapewnić opiekę dziecku lub osobie niepełnosprawnej.
400 plus na dziecko w żłobku. Od 2022 dofinansowanie na objęcie dziecka opieką żłobkową
Zasiłek opiekuńczy dłuższy o 21 dni
Wprowadzony rozporządzeniem dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie wlicza się do okresu, za który przysługuje zasiłek opiekuńczy przewidziany w przepisach ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Zasiłek opiekuńczy – 80 procent wynagrodzenia
Wysokość dodatkowego zasiłku opiekuńczego wynosi 80 proc. wynagrodzenia i będzie wypłacany za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, dotyczy to także dni ustawowo wolnych od pracy.
Jak złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy?
Zasiłek otrzyma osoba, która złoży u swojego płatnika składek (pracodawcy), lub za pośrednictwem platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie takie traktowane jest jak wniosek o udzielenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
Zapraszamy na nasz fanpage, kanał na YouTube i profil na instagramie