Aktualizacja kwoty dotacji oświatowych – kwiecień 2025. Jak obliczana jest stawka dotacji?

W roku 2025 to kwiecień jest miesiącem aktualizacji kwoty dotacji oświatowych. W związku z pojawieniem się rozporządzenia dotyczącego potrzeb oświatowych pojawiły się też wątpliwości co do sposobu naliczania dotacji zarówno na dzieci i uczniów z orzeczeniami, jak i na podopiecznych bez orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego. Kwestie te szczegółowo omawia mecenas Beata Patoleta.
- Bez zmian w przypadku dotacji w oddziałach integracyjnych
- W oddziałach ogólnodostępnych ważna jest liczba godzin wsparcia
- Warunki przekazywania dotacji oświatowych bez zmian
- Wypłata dotacji nie jest uzależniona od określonej frekwencji
- Pamiętajmy o informacji w SIO 15 czerwca
Dotacje oświatowe 2025. Jak będą obliczane i o czym trzeba pamiętać?
— NASZE SZKOLENIA —
———————————–
Poznaj nasze szkolenia dla szkół, przedszkoli i żłobków >>>
———————————–
Orzeczenia i oddziały integracyjne – bez zmian
W przypadku uczniów z orzeczeniami z uwagi na autyzm, Aspergera czy niepełnosprawność sprzężoną, to jeśli ci uczniowie uczęszczają do oddziałów integracyjnych lub specjalnych nic w stosunku do poprzedniego roku się nie zmienia. Pamiętajcie jednak, że nie zwalnia to Państwa z obowiązku wypełniania w SIO informacji o godzinach wsparcia, nie wiemy bowiem, czy te informacje nie będą np. wymagane do obliczenia należnej dotacji w przyszłym roku.
Oddziały ogólnodostępne – ważna zadeklarowana liczba godzin wsparcia
W przypadku uczniów z wyżej wymienionymi orzeczeniami uczęszczających do szkolnych lub przedszkolnych oddziałów ogólnodostępnych, dotacja będzie wypłacana na podstawie zadeklarowanej przez Państwa liczby godzin wsparcia. Pamiętajcie więc Państwo, by uzupełniać te dane w SIO oraz by dokumentować te godziny wsparcia w swojej dokumentacji. Zapewne też zmieniły się u Państwa w gminach formularze z informacjami przesyłanymi do gmin. Sama treść artykułu 17 ust. 3 zmieniła się nieznacznie. Zgodnie z art. 17 ust. 3 ustawy z 27.10.2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych – dalej u.f.z.o., niepubliczne przedszkole niebędące przedszkolem specjalnym niespełniające warunków, o których mowa w ust. 1, otrzymuje na każdego ucznia dotację z budżetu gminy w wysokości równej 75% podstawowej kwoty dotacji dla przedszkoli, z tym że na ucznia niepełnosprawnego w wysokości nie niższej niż przewidziana kwota potrzeb oświatowych na takiego ucznia niepełnosprawnego przedszkola dla gminy.
E-Doręczenia kto i kiedy musi założyć skrzynkę?
Nie zmieniły się warunki przekazania dotacji oświatowych
To co ważne, nie zmieniły się warunku przekazywania dotacji oświatowych. Określa to art. 33 ust. 1 u.f.z.o. i zgodnie z tym przepisem, dotacje, o których mowa w art. 15-21, art. 25, art. 26, art. 28, art. 29, art. 30-31a i art. 32, są przekazywane pod warunkiem, że:
1) organ prowadzący przedszkole, inną formę wychowania przedszkolnego, szkołę oraz placówkę, o której mowa w art. 2 pkt 6-8 ustawy – Prawo oświatowe, przekaże organowi dotującemu informację o planowanej liczbie odpowiednio dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju, uczniów, wychowanków, uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych lub słuchaczy kwalifikacyjnych kursów zawodowych, nie później niż do dnia 30 września roku bazowego – w przypadku dotacji, o których mowa w art. 15, art. 17, art. 19, art. 21, art. 26 ust. 1, 2, 5 i 8, art. 29, art. 30, art. 31 ust. 1 i 1a oraz art. 31a ust. 1;
2) przedszkole, inna forma wychowania przedszkolnego, szkoła oraz placówka, o której mowa w art. 2 pkt 6-8 ustawy – Prawo oświatowe, przekażą dane do systemu informacji oświatowej według stanu na dzień 15 czerwca roku bazowego oraz na dzień 30 września roku bazowego – w przypadku dotacji, o których mowa w art. 15-21, art. 25, art. 26, art. 28, art. 29, art. 30-31a i art. 32. że dotacja przysługuje na każde w tym niepełnosprawne dziecko, uczęszczające do niepublicznego przedszkola czy szkoły.
Dotacja oświatowa na dzieci wyliczana z uwzględnieniem wszystkich wag
Dotacja nie jest zależna od określonej frekwencji
Pamiętajcie Państwo, że warunkiem przekazania dotacji nie jest, w świetle u.f.z.o., uczestnictwo we wszystkich zajęciach, czy uzyskanie przez dziecko określonej frekwencji. Nie jest zatem prawidłowe odmawianie wypłaty dotacji w pierwszym miesiącu uczęszczania dziecka do przedszkola – to pomysł jednego z większych miast z województwa kujawsko-pomorskiego albo odmowa wypłaty dotacji na skutek niewypełniania w SIO innych danych niż rzeczywista liczba uczniów wg stanu na dzień 30 września roku bazowego — czyli poprzedzającego rok udzielenia dotacji. W SIO wskazujecie Państwo rzeczywistą liczbę uczniów na dzień 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji.
Dodatkowy termin uzupełnienia danych w SIO – 15 czerwca
Przypominamy, a co wynika z treści art. 33 ust. 1 pkt 2, że od tego roku w SIO, aby otrzymać dotację w roku kolejnym, należy również, dodatkowo podać stan uczniów na 15 czerwca.
Macie Państwo więc trzy obowiązkowe terminy — wniosek o dotację z planowaną liczbą uczniów na rok 2026 i dwa raporty w SIO: 15 czerwca i 30 września. Zapiszcie sobie Państwo te daty w kalendarzu, żeby Wam nie umknęły.
Zapraszamy na nasz fanpage, profil na instagramie i kanał na YouTube